PREPORUKE O CIJEPLJENJU PROTIV COVID-a 19 I PLANIRANJU TRUDNOĆE, MEDICINSKI POTPOMOGNUTOJ OPLODNJI I TRUDNOĆI
SMJERNICE ZA IZRADU SMJERNICA HDPM-a
INDEKS TJELESNE MASE I ISHOD TRUDNOĆE
Prema kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije mršavost, normalna, prekomjerna tjelesna težina i pretilost su defi nirani prema indeksu tjelesne mase. Mršavost, prekomjerna tjelesna težina i pretilost u trudnoći povećavaju rizik za lošiji majčin i perinatalni ishod. Cilj istraživanja je bio analizirati utjecaj indeksa tjelesne mase kod žena prije i za vrijeme trudnoće i prirasta težine tijekom trudnoće na pojavu majčinog i neonatalnog pobola.
.
Kompendij održanoga tečaja „Opstetrički šok", održanoga 19. ožujka 2016. godine
Poštovani kolegice i kolege, zbog velikog interesa za tekstualne materijale simpozija „Opstetrički šok", održanoga 19. ožujka 2016. godine u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ donosimo Vam materijale koje možete preuzeti ovdje.
KONVENCIONALNA RADIOLOŠKA DIJAGNOSTIKA NAJČEŠĆIH PATOLOŠKIH STANJA PROBAVNOG SUSTAVA KOD NOVOROĐENČETA
Probavni sustav neonatusa posjeduje svoje anatomske i fiziološke karakteristike koje se razlikuju od onih u starijoj dječjoj i odrasloj dobi. Najčešća patološka stanja probavnog sustava koja se manifestiraju u novorođenačkom periodu uključuju razvojne anomalije, stanja nastala kao posljedica nezrelosti i genetskih bolesti. U svrhu što točnije i pravovremene dijagnoze istih potrebna je bliska suradnja kliničara s radiologom.
Najčešći poremećaji probavnog sustava u novorođenačkom periodu su atrezija jednjaka i traheoezofagealna fistula, zatim atrezije i stenoze duodenuma i tankog crijeva, poremećaji rotacije i fiksacije, mekonijski ileus, nekrotizirajući enterokolitis, Hirschprungova bolest te anorektalne atrezije.
ENDOTELIN U LJUDSKOJ POSTELJICI
Endotelin – 1 (ET-1) je član obitelji endotelina koja se sastoji od tri peptida , ET-1, ET-2 i ET-3, a kodirana je genima na različitim kromosomima. Endotelini imaju središnju ulogu u regulaciji tonusa krvnih žila. Osim spomenute, najpoznatije druge funkcije su regulacija staničnih procesa poput invazije, proliferacije, migracije i apoptoze. U odnosu na netrudno stanje, normalna trudnoće povezana je s oko 60% nižom koncentracijom ET-1 u plazmi. U trudnoća kompliciranih preeklampsijom povećana je razina ET-1 u krvi majke što odgovara vrijednostima u netrudnom stanju.
KEFALHEMATOM – MOGUĆI PERINATALNI NEURORIZIČNI ČINITELJ
Kefalhematom je nakupina krvi između lubanjske kosti i periosta, i ovisno o svojoj kliničkoj prezentaciji, može pripadati činiteljima perinatalnog rizika.
Cilj ovog rada je prikazati najčešće ultrazvučne (UZV) promjene mozga u novorođenčadi s kefalhematomom i procijeniti eventualni neurorizik u ispitivanoj populaciji.
Metode. Retrospektivno su analizirane UZV promjene mozga u zdrave donošene novorođenčadi s kefalhematomom, te pridruženi anamnestički
i klinički činitelji rizika. Obuhvaćeno je 2970 ispitanika tijekom jedne kalendarske godine u rodilištu naše ustanove.
DOGAĐANJA
Bolesti štitnjače u trudnoći
Bolesti štitnjače su česte u žena, a naročito za vrijeme reproduktivne dobi. Poremećena funkcija štitnjače utječe na smanjenu sposobnost fertilizacije, tijek trudnoće, zdravlje fetusa i zdravlje majke i novorođenčeta nakon porođaja. Zbog smanjenog imunološkog odgovora trudnoća mijenja tijek autoimune bolesti štitnjače. Više...